Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš oddíl

31. 8. 2008

NÁŠ ODDÍL

BENJAMÍNCI

To jsou ti úplně nejmladší, kteří do Junáka chodí. Jsou to děvčata i kluci ve věku 5-7 let, tedy děti, které jsou zhruba na přelomu předškolního a školního věku. Pokud se jich sejde více, schází se předškoláci zvlášť, pokud méně, jsou dohromady na schůzkách s prvňáčky. Obojí má své výhody. V programu Benjamínků se zaměřujeme na poznání přírody i svého okolí, chceme děti naučit, že je hezké být v přírodě i mezi kamarády, že je pěkné když se k sobě umíme hezky chovat a jeden druhému pomáhat. Hrajeme hry, podobné třeba i těm, které možná znají ze školky, každou schůzku si něco vyrábějí a za hezkého počasí běhají venku. Při hrách dbáme na všestraný rozvoj dětí a dobré vztahy mezi nimi. Na první delší výpravu do přírody s námi často chodí i rodiče, pokud chtějí. 

SVĚTLUŠKY

Jsou děvčata 7-11 letá, scházejí se jednou týdně na schůzkách a zhruba každou druhou sobotu na výpravách či výletech, které podnikají spolu s vlčaty, stejně starými kluky.       Program je zaměřen rovněž na poznání přírody a na umění trávit v ní hezké chvíle, umět se o sebe postarat, umět spolupracovat a dobře vycházet s vrstevníky. Hrajeme kupu her, ledacos vyrábíme, taky hodně zpíváme a sportujeme. Nebojíme se čas od času také secvičit nějaké divadélko a zahrát je druhým, aby měli radost. Dělat radost a být světýlkem je úkolem každé světlušky a ráda se o to ve svém okolí snaží. A spolu s ostatními holčičkami přitom zažije množství legrace, a to už stojí za to. 

VLČATA

Jsou kluci ve věku zrhuba 7-11 let a scházejí se také na schůzkách jednou týdně. Náplň činnosti je podobná jako světluščí, jen hrajeme trochu drsnější hry a podnikáme občas nějakou tu ryze chlapskou akci. Výpravy jsou společné se světluškami nebo staršími skauty. I u nás je kupa legrace a stojí za to být s námi.

SKAUTI A SKAUTKY

Jsou kluci a holky od 12 do 15 let. Bývá u nich nejvíc legrace a nejlepší parta, která vydrží zpravidla po celý život. Podnikají opravdu velké akce - kromě pravidelných schůzek jednou v týdnu se scházejí na společných podnicích - výpravách do přírody, při kterých stanují, sami si vaří , večer sedají u táborových ohňů, kde se nejen zpívá a vypráví, ale i vše možné hraje. Činnost se hodně odvíjí od chuti jednotlivců cokoli dobrého podnikat, takže o originalitu není nouze.

V letošním roce nám odrostla většina těchto lidiček do další skautské kategorie - mezi rovery a rangers, a ti co zůstali by byli moc rádi, kdyby našli mezi případnými zájemci nové kamarády a mohli s nimi zase utvořit bezva partu. Podaří se?

RANGERS A ROVEŘI

Mladí lidé od 15 let věku, většinou středoškoláci a vysokoškoláci. Skauting je organizace pro všechny věkové kategorie, takže mnohdy přijde i nový člen i v tomto věku. A je to dobře, vždyť v každém věkovém období potřebujeme přátele, na které je spolehnutí, se kterými se dá mnoho podniknout. Roveři a rangers se spolu nejen scházejí na debatních schůzkách, ale vyrážejí i na delší a náročnější akce (na hory, vodu), ale rovněž za kulturou - do divadla, na plesy, zkrátka na co je zrovna chuť a nálada.